۱۸ ژانویه ٢٠١٢ – بروکسل

آفیش پخش فیلم آب

دوستان و رفقا، شما را دعوت می‌کنیم تا روز 18 ژانویه ساعت 18 در مجتمع پیانوفابریک، به بررسی موضوع «تجاوز به زنان» بپردازیم. در روزهایی که بحث تجاوز گروهی به زن جوانی در هند موضوعی برای مبارزه‌ی زنان در هند و جنبش بین‌المللی زنان شده و توجه همه‌ی رسانه‌ها را به خود جلب کرده است، ما نیز به سهم خودمان قصد داریم  برای عمق بخشیدن به این بحث که در مرکز آن روابط مردسالارانه قرار گرفته است و بررسی ساختار و چگونگی بروز آن در شرایط کشوری مثل ایران تحت حاکمیت جمهوری اسلامی گامی برداریم و با نمایش فیلمِ «آب» (Water) شما را به تماشای آن و بحث و گفتگو در مورد فیلم و موضوع تجاوز دعوت می­کنیم.

 فیلم «آب» به کارگردانیِ Deepa Mehta یکی از سه­گانه­های معروفِ «آب – خاک – آتش» است و روایتِ تاریکی از زنان بیوه­ی روستاییِ هند در سال­های دهه­ ی 1940 است که تا امروز به قوت خود باقی مانده است. این فیلم، موضوعات بحث برانگیز مانند زن ستیزی و طرد اجتماعی را در بر می­ گیرد. داستانِ فیلم در سال 1938 و هندِ تحتِ استعمار بریتانیا سِیر می­ کند، در سال­هایی که زنان بیوه در فرودستیِ کاملِ اجتماعی زندگی می ­کردند، اجازه­ی ازدواجِ مجدد نداشتند و باید تا آخر عمر به عبادتِ خدا و در فقر و تن­فروشی برای بقا بسر می­بردند. ماجرای فیلم، حولِ زندگیِ Chuyia دختر هفت ساله­ای که شوهر خود را از دست داده می­گردد. او تاکنون رابطه­ ی جنسی نداشته و هنوز با عروسک­ هایش بازی می­ کند، وقتی شوهرش می­ میرد او را مطابق سنّت با ساریِ سفید تحویل یک مرکز نگه­داریِ بیوه­ها م ی­دهند. او با زنان بسیاری که با فقر و فلاکت و … در آن­جا روزگار می­ گذرانند آشنا شده و با جوان­ترین و زیباترینِ آن­ها دوست می­شود. تا این زمان، Chuyia گمان می­کرد که اقامتِ او در این مرکز موقتی است و مادرش بزودی برای بردنِ او خواهد آمد. در اثر یک سری اتفاقات Chuyia می­فهمد که این مکان، محل اقامت او تا آخر عمر خواهد بود و تمام زنان این مرکز توسط زنِ پیر و مسئولِ آن­جا برای دادنِ سرویس جنسی به مشتریان محلی فروخته م ی­شوند تا با این شرط امکانِ استفاده از غذا و جای خواب در این مرکز را دارند! از این­جا به بعد شاهد صحنه­ هایی از واقعیت­ های خشن زندگیِ این زنان و Chuyia خردسال هستیم و ماجراهای در پیِ آن را خواهیم دید. فیلم با برجسته کردنِ سنت و مذهب در جامعه ­ی هند و امکاناتی که از یک سو به مردان و طبقات مرفه می­  دهد و از دیگر سو زنان و طبقات محروم را به قهقهرا می­ کشاند؛ به خوبی توانسته جایگاه فرودستی زنان را ترسیم کند. در طولِ فیلم با کشمکش سنت و مذهب و حفاظت قانون از آن­ها در به بردگی کشاندنِ زنان روبه­ رو هستیم و سکسیم عریان را در پس روابط پوسیده و عقب­مانده­ ی اجتماعی خواهیم دید… این فیلم به زبان اصلی و با زیرنویس فارسی و فرانسه پخش می‌گردد.

همچنین کمیته­ ی ما در این فرصت پیشاپیش شما را در جریان برنامه‌های آتیِ خود قرار می‌دهد:

سومین جمعه ­ی ماه فوریه (22/02/2013) ساعت 18 برنام ه­ای «پیرامونِ انقلاب 57»

سومین جمعه­ ی ماه مارس (15/03/2013) ساعت 18 برنامه­ ی ویژه ­ی «روز جهانیِ زن»

که در تلاش هستیم جزئیاتِ این برنامه ­ها، سخن­رانان و … را به زودی در اختیار شما قرار دهیم. این برنامه ­ها به روالِ همیشه­ در پیانوفابریک برگزار خواهد شد.


زمان: جمعه 18 ژانویه، ساعت 18

مکان: سالن کازابلانکا (۲) در پیانوفابریک – خیابان فورت شماره ی ۳۵ – سنت ژیل

PianoFabriek) Casablanca II) Rue du Fort 35, 1060 Saint-Gilles

نزدیکترین ایستگاه مترو: ترام‌های شماره ۳ و ۴ و ۵۱ ایستگاه  Parvis de Saint-Gilles

کمیته‌ی دفاع از مبارزات مردم ایران
شورای دانش‌جویان و جوانان چپ ایران – کمیته بلژیک
۰۴۸۶۴۸۴۳۶۵
http://committeebe.blogspot.be         http://shorayejavanan.com
 committeebe@gmail.com          iranianfederation@gmail.com

1 پاسخ برای «۱۸ ژانویه ٢٠١٢ – بروکسل»

  • Borhan Azemi

    درود به رفقای علی اکبر شالگونی!  رفقا سپاسگزارتان هستم کلیه نوشته های خاطره برانگیزاننده ی رفقای علی اکبر شالگونی در یاد این انسان شریف کمونیست بسیار ساده و مختصر ولی در هر جمله اش کلی مسائل مطرحه شده. خوشا به حال علی اکبر که رفقایی چون شما داره. این نوشته های شما رفقا واقعا کمبود از دست رفتنش را جبران می کنه. یادش رو پاس می دارین. و بعد از اینکه جایش در میان ما خالی شد. تازه شناسائی عمیقتر زندگی اش شروع شده. رفقایی مثل اکبر انسانهای شریف و آرمانخواهی بزرگند که تازه بعد از خالی بودن جایشان در میان ما روشن می شود واقعا کی بودند و چه کردند و چگونه رفتند. بعد از رفتنش نوشته هایش یکی پس از دیگری باز انتشار می شه و بیرون می یاد و نشون می ده که الحق و بدون اکراه چه رفیقی مسئول کمونیست و موقعیت شناسی بود. ساکت! ولی می دونست در چه زمانی لب به سخن بگشایه و بنویسه. نوشتنش! گلوله ای بر قلب جمهوری اسلامی و کاسه لیسانِ تبهکاری که در هیچ زمانی از پشت خنجر زدن را کنار نگذاشتند! علی اکبر دیدگاه سیاسی ضد انقلابی چهره های مرتجعی همچون فرخ نگهدار که همواره سعی دارند طور دیگری خود را مطرح کنند و چاقوی قصابی خونین شان آلوده از خون سرخ رفقایمان در همدستی و تبانی با جمهوری اسلامی از چشم نسل نوین کمونیست مخفی کنند، را همونطوری که بودند معرفی میکرد. او از گفتن حقیقت وحشت نداشت. به نرخ روز خوردن از گلویش پایین نمی رفت. علی اکبر ریخته شدن خون های سرخ کمونیست و انقلابیون زیادی را شاهد بود. شاهد جنایتی عظیم علیه بشرت به دست نظام جهل و جنایت و اعدام جمهوری اسلامی بود. و خیال نداشت که تحت هیچ شرایطی آرمان و خواست رفقای جانباخته مان را وثیقه ای برای زد و بند با مهره ها و نهادهای امپریالیستی نماید. از دید علی اکبر رفقای جانباخته ی ما بر خلاف کلی گویی های رایج و ناصحیحی تا کنون گفته شده، فقط برابری طلب و عدالت خواه نبودند. آنها شور دیگری بر سر داشتند. شور برپائی دنیای بهتر برای دست یابی به هدف نهایی، جهانی خالی از ستم و استثمار و از بین بردن فرهنگ و سنن پوسیده ی ارتجاعی کهن و لغو کار مزدی و از بین بردن طبقه ! در یک انقلاب کمونیستی برای بوجود آوردن جامعه نوین سوسیالیستی به عنوان اولین گام در راه جهان کمونیستی! من هیچوقت علی اکبر را از نزدیک ملاقات نکردم و آشنایی ام با دیدگاه و زندگی مبارزاتیش از طریق نوشته هایش بود. افتخار این را داشتم که بفهمم او از رفقای سر موضعی و رادیکال و یکی از موتورهای مقاومت در زندان علیه نظام جمهوری اسلامی بود. فهمیدم که روحیه ای رادیکالی که او در موتور ماشین سرخ مبارزاتی و مقاومت رفقای زندانی می دمید چه اثرات عظیمی داشت. یادش گرامی و راهش پر ره رو باد…. مخلص اکبر و رفقایش و همه انسانهای کمونیست انقلابی برهان عظیمی

     

     

    ________________________________

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: